۹۵/۰۹/۲۴

پروبیوتیکها ,کوچک ولی قدرتمند

خیلی از ما در تصور خود , باکتریها را دشمن خود می دانیم در حالیکه فقط تعداد کمی از آنها بیماریزا هستند و اکثر آنها بدون خطر بوده و به سلامتی ما کمک می کنند.ما در این مقاله شما را با پروبیوتیکها آشنا خواهیم کرد

پروبیوتیکها,میکروارگانیسمهای زنده و مشخصی هستند که در صورت مصرف در انسان یا حیوان ,با اثر بر روی فلور میکروبی بدن باعث اعمال اثرات مفید بر سلامتی می شوند.

واژه ی پروبیوتیک به معنی “برای زندگی” از زبان یونانی مشتق شده است و سازمان جهانی بهداشت ,این اصطلاح را به ارگانیسمهای زنده ای اطلاق می کند که در صورت مصرف به مقدار لازم ,اثرات سلامت زایی موثری برای میزبان خود دارند.

پیشینه ی استفاده از پروبیوتیکها به زمانی برمی گردد که یک دانشمند روسی و برنده جایزه نوبل بنام”الی مچنیکف”,به این قضیه که خوردن یک نوع ماست تخمیر شده از شیر ,سبب طول عمر و حفظ سلامت روستاییان بلغاری شده است,پی برد.

از جمله باکتریهای پروبیوتیک می توان, لاکتو باسیلوس و بیفیدوباکتریا را نام برد.

 

 

صنایع کشاورزی و مواد غذایی

 

پروبیوتیکها به دو صورت مصرف می شوند:

۱- بصورت مکملهای غذایی به شکل پودر,شربت یا قرص

۲- مواد غذایی غنی شده با پروبیوتیکها مانند ماست,شیر و پنیر

همچنین با مصرف ترکیباتی که در دستگاه گوارش مورد تغذیه ی این باکتریها قرار می گیرند ,می توان به رشد و تکثیر آنها کمک کرد و از رشد باکتریهای پاتوژن (بیماریزا)پیشگیری کرد.از جمله این ترکیبات می توان به FOSها اشاره کرد که مهمترین منابع آن شامل پیاز,سیر,موز و کاسنی می باشد,سایر منابع عبارتند از گوجه فرنگی,جو,جو دو سر,مارچوبه و کنگر فرنگی

از اثرات سودمند آنها در زمینه های مختلف می توان به :

درمان اسهال حاد کودکان,کاهش اثرات جانبی آنتی بیوتیکها,کاهش حساسیتهای پوستی و عفونتهای تنفسی,کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیر,آرتریت روماتوئید,بهبود هلیکوباکتر پیلوری,تعدیل پاسخهای ایمنی,خاصیت ضد میکروبی,بهبود کارایی دستگاه گوارش,پیشگیری از یبوست,کاهش کلسترول خون و تقویت سیستم ایمنی اشاره کرد.

اثرات مفید پروبیوتیکها در ورزشکاران

تمرینات شدید و فشرده ی ورزشکاران با افزایش احتمال ابتلا به عفونتهای بخش فوقانی دستگاه تنفسی در ارتباط است که توانایی ورزشکاران را برای تمرین مختل می کند.

مصرف پروبیوتیکها سبب تقویت سیستم ایمنی و کاهش ابتلا به بیماریها می شود . این امر در ارتقای سلامت عمومی ورزشکاران,بهبود کیفیت تمرینات و به دنبال آن ,بهبود وضعیت بدنی و قلبی عروقی ودر نتیجه ,عملکرد بهتر در مسابقات موثر است.همچنین مصرف آنها باعث بهبودی کارایی دستگاه گوارش می شود که این امر سبب هضم بهتر غذا شده و در نتیجه دسترسی به پروتئین و انرژی افزایش می یابد

پس بهتر است مصرف مواد غذایی غنی شده با پروبیوتیکها را در برنامه غذایی خود بگنجانیم.

 

 

منبع: به سایت