هوای گیلان این روزها دودی است

هوای گیلان این روزها دودی است

اخبار صنایع کشاورزی به نقل از ایسنا:

دود ناشی از آتش زدن کاه و کلش این روزها هوای گیلان را آلوده می‌کند.

‌به گزارش ایسنا‌، گیلان ۲۳۸هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که در حال حاضر برداشت برنج از شالیزارهای این استان در حال انجام است.

برخی از کشاورزان پس از برداشت برنج بلافاصله بستر لازم را برای پرورش راتون فراهم می‌کنند و با تولید برنج بیشتر موجب ارتقای درآمد خانوار می‌شوند.

اما عده‌ای هستند که آگاهانه یا غیرعمد، پس از برداشت محصول کاه وکلش مزارع را آتش می‌زنند که علاوه بر وارد کردن آسیب‌های جبران‌ناپذیر به ساختار بیولوژیکی و آلی خاک، باعث آلودگی هوا و مزاحمت برای مردم می‌شود.


بیشتر بدانید : بهترین روغن برای پخت وپز کدام است؟


 

در واقع آتش زنندگان کاه و کلش نه تنها درآمد و ثروت ناشی از فروش این محصولات را دود می‌کنند،بلکه موجب راهی کردن افرادی به بیمارستان می‌شوند که از مشکلات تنفسی رنج می‌برند.

آتش‌زدن کاه و کلش با توجه به اینکه تهدید علیه بهداشت عمومی تلقی می‌شود، جرم بوده و با مجرمین برخورد قانونی خواهد شد.

این اقدام باعث از بین رفتن میکروارگانیسم‌های زنده خاک، مواد غذایی، کاهش حاصلخیزی و افزایش درصد فرسایش خاک‌شده و آلودگی هوا و محیط زیست را نیز به دنبال دارد.

با فرارسیدن فصل برداشت محصول برنج در استان، جلسه‌ای با حضور دهیاران در خصوص ممانعت از سوزاندن ضایعات کشاورزی توسط روستاییان در بندرانزلی تشکیل شد.

هادی‌پور رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی گفت: آلودگی هوا در نتیجه سوزاندن ضایعات کشاورزی در این فصل از جمله معضلات عمده محیط زیستی استان به شمار می‌آید که متولیان امر ازجمله جهاد کشاورزی باید شرایط مناسب جهت ذخیره کاه و کلش روستاییان را فراهم‌ کنند.

وی افزود: دهیاران در آگاهی و اطلاع‌رسانی روستاییان تحت مدیریت خود نقش مهمی دارند.

هادی‌پور تصریح کرد: به دلیل حساسیت موضوع با همکاری اداره جهاد کشاورزی اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی ویژه دهیاران شده است.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/08/57533596.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/08/57533596-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع کشاورزیاخبار,اخبار روز ایران,اخبار صنایع غذایی,اخبار صنایع کشاورزی,اخبار مواد غذایی,بازار مواد غذایی ایران,برنج,خبرگذاری صنایع کشاورزی و مواد غذاییهوای گیلان این روزها دودی است اخبار صنایع کشاورزی به نقل از ایسنا: دود ناشی از آتش زدن کاه و کلش این روزها هوای گیلان را آلوده می‌کند. ‌به گزارش ایسنا‌، گیلان ۲۳۸هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که در حال حاضر برداشت برنج از شالیزارهای این استان در حال انجام است. برخی از...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی