معجزه تخم مرغ برای سلامت

معجزه تخم مرغ برای سلامت

اخبار مواد غذایی به نقل از “خبرگزاری ایرنا” ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر زهرا اباصلتی افزود:

وجود ویتامین ها، پروتئین ها و اسیدهای آمینه موجود در تخم مرغ این ماده غذایی را از نظر تامین نیازهای بدن، از دیگر غذاها متمایز می کند.
وی خاطر نشان کرد:

متاسفانه سرانه مصرف تخم مرغ در کشور ما از اندازه جهانی پایین تر است به شکلی که سرانه سالانه مصرف تخم مرغ در کشورهای توسعه یافته به ازای هر فرد ۳۰۰ عدد و در ایران ۱۹۰ عدد است.
وی بیان کرد:

زرده تخم مرغ ۱۰۰ درصد ویتامین های محلول در چربی و ۸۰ درصد ویتامین های محلول در آب را دارد و سفیده تخم مرغ بخش عمده ای از ویتامین ها و مواد معدنی و اسیدهای آمینه را در خود جای داده است.
مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، چربی موجود در تخم مرغ را از نوع غیر اشباع دانست و افزود:

۶۰ درصد زرده و ۴۰ درصد سفیده تخم مرغ دارای پروتئینی است که خاصیت و قابلیت جذب بسیار بالایی دارد که این پروتئین باعث ایجاد احساس سیری در انسان می شود.
اباصلتی اظهار کرد:

خوردن تخم مرغ علاوه بر داشتن حس سیری در معده انسان، مانع از دریافت کالری اضافی و ایجاد چاقی در فرد می شود.
وی بیان کرد:

در صورت مصرف تخم مرغ در صبحانه به دلیل کالری کمی که در این ماده غذایی وجود دارد فرد دچار اضافه وزن نمی شود و پروتئین موجود در تخم مرغ موجب عدم تحلیل توده عضلانی در هنگام سالخوردگی می شود.
مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اهمیت وجود ویتامین کولین در تخم مرغ گفت:

کولین موجود در تخم مرغ نقش بسیار مهمی در تکامل مغز جنین و نوزاد دارد و بر این اساس به مادران باردار و شیرده توصیه می شود، تخم مرغ مصرف کنند.
اباصلتی اظهار کرد:

استفاده روزانه یک عدد تخم مرغ به دختران توصیه می شود زیرا استفاده از تخم مرغ به دلیل داشتن ویتامین کولین از ابتلای دختران به سرطان سینه در بزرگسالی جلوگیری می کند.
وی گفت:

استفاده روزانه یک عدد تخم مرغ برای افراد سالم مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ اما متاسفانه فرهنگ استفاده از تخم مرغ در زندگی مردم به صورت استفاده از این ماده غذایی در پخت دیگر غذاها است.
وی ادامه داد:

تخم مرغ شامل ترکیبات کاملی از پروتئین است و نقش عمده ای در جلوگیری از کوری و آلزایمر داشته و موجب تقویت سیستم عصبی می شود.
اباصلتی بیان کرد:

افرادی که دارای فشار خون بالا، دیابت، اضافه وزن بالا، کبد چرب و یا مشکلات کبدی هستند باید استفاده از تخم مرغ را محدودتر کنند و می توانند در هفته سه عدد تخم مرغ استفاده کنند.
مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:

محدودیت استفاده از تخم مرغ برای افراد بیمار بیشتر در خصوص زرده تخم مرغ است و محدودیتی در استفاده از سفیده آن وجود ندارد.
وی افزود:

بهترین نوع مصرف تخم مرغ به شکل آب پز است و باید سعی شود تخم مرغ کاملا پخته شده و نیم پز نماند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:

نیمرو کردن تخم مرغ مانع از جذب ویتامین های موجود در این ماده غذایی شده و به دلیل وجود روغن در کنار تخم مرغ ارزش غذایی آن را کم می کند.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/10/n82690498-71916879.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/10/n82690498-71916879-150x150.jpgنویسندهاخبار مواد غذاییاخبار,اخبار مواد غذایی,مواد غذاییمعجزه تخم مرغ برای سلامت اخبار مواد غذایی به نقل از 'خبرگزاری ایرنا' ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر زهرا اباصلتی افزود: وجود ویتامین ها، پروتئین ها و اسیدهای آمینه موجود در تخم مرغ این ماده غذایی را از نظر تامین نیازهای بدن، از دیگر غذاها متمایز...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی