مدیرکل دامپزشکی استان همدان خبر داد

کاهش ۶۲ درصدی کانون ایجاد بیماری تب‌برفکی در همدان

مدیرکل دامپزشکی استان همدان خبر داد  کاهش 62 درصدی کانون ایجاد بیماری تب‌برفکی در همدان

اخبار مواد غذایی به نقل از ایسنا:

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از کاهش ۶۲ درصدی کانون ایجاد بیماری تب‌برفکی در سال گذشته در استان خبر داد.

دکتر محمودرضا رسولی چهارشنبه ۱۸ مرداد در جمع خبرنگاران، ضمن گرامیداشت هفته خبرنگار تصریح کرد: رسانه‌ها ظرفیت‌های خوبی به منظور ایجاد فرهنگ بهداشتی، آموزش و ترویج و اطلاع‌رسانی بوده و نقش موثری در ایجاد امنیت بهداشتی دارند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی‌که کشور از منظر موادغذایی وابستگی به دیگر کشورها داشته باشد در زمینه سیاسی نیز وابسته خواهد شد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کلی سلامت و اقتصاد مقاومتی در راستای استقرار امنیت غذایی ایجاد می‌شوند، افزود: در سیاست کلی سلامت پیشگیری بر درمان تقدم دارد به طوریکه اگر دامپزشکی یک ریال برای پیشگیری هزینه کند، ۷ برابر این هزینه برای درمان باید تأمین شود.


بیشتر بدانید : تولیدکنندگان فرآورده های گوشتی در ایران


رسولی حفظ و حراست از سرمایه دامی را از دیگر رسالت‌های دامپزشکی برشمرد و عنوان کرد: دامپزشکی در این راستا از مشاغل دامداری حمایت کرده و از مهاجرت روستائیان به شهرها جلوگیری می‌کند.

ارزش تولیدات دامی کشور به ۱۳۰هزار میلیارد تومان می‌رسد

مدیرکل دامپزشکی استان همدان اظهار کرد: ارزش تولیدات دامی کشور به ۱۳۰هزار میلیارد تومان می‌رسد بنابراین حفظ و حراست از این سرمایه امری ضروری به نظر می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه دامپزشکی همواره تلاش خاموش داشته و هیچ‌گاه تعطیلی نمی‌پذیرد، افزود: دامپزشکی تضمین‌کننده سلامت، بهداشت و اقتصاد دام و انسان بوده است.

وی از کاهش ۴۲ درصدی کانون بیماری‌های دامی در سال گذشته خبر داد و یادآور شد: کانون بیماری تب‌برفکی نیز در سال گذشته ۶۲ درصد کاهش یافته است.

رسولی درباره بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز گفت: خوشبختانه این بیماری در استان ظرف ۱۰ روز شناسایی و کانون‌های این بیماری امحاء شد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه ۲۵ اکیپ سمپاشی برای بیماری تب کریمه کنگو به‌کارگیری شده است، ادامه داد: خوشبختانه در استان هیچ بیمار مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو در همدان شناسایی نشد.

وی یادآور شد: به جز شهرستان‌های رزن و تویسرکان که دارای کشتارگاه سنتی هستند، سایر گوشت تولیدی استان در کشتارگاه صنعتی تهیه شده و مسیر پیش‌سرد را طی می‌کند.

رسولی بسته‌بندی و آلایش فرآورده‌های دامی همچون جگر، دل‌وقلوه و کله‌پاچه را امری مهم در راستای ایجاد امنیت غذایی خواند و گفت: درج نوع و جنس دام در لیبل‌های گوشت نیز از دیگر اقدامات موفقیت آمیز در راستای حمایت از حقوق شهروندی بوده است.

وی از کاهش ۳۶ درصدی بروز بیماری تب‌مالت در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: در سال گذشته ۱۴۰ درصد نسبت به پیش‌بینی‌های انجام شده واکسیناسیون تب مالت انجام شده است.

ارجاع ۱۶۴ واحد متخلف عرضه موادخام دامی به مراجع قضایی

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از ارجاع ۱۶۴ واحد متخلف عرضه موادخام دامی غیرقابل مصرف در استان به مراجع قضایی در چهارماهه نخست امسال خبر داد.

رسولی به انجام ۳۷هزار مورد بازرسی از واحدهای توزیع، نگهداری، بسته‌بندی و عرضه فرآورده‌های خام دامی در استان طی چهار ماهه نخست امسال اشاره کرد و افزود: در پی این بازرسی‌ها، ۶۸ هزار و ۹۸۷ کیلوگرم موادخام دامی غیرقابل مصرف شناسایی و ضبط شد.

وی با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال ۳ هزار و ۳۲ تن از لاشه‌های گوشت گاو، گوساله و گوسفند مورد بازدید قرار گرفته است، افزود: ۳۱ تن از لاشه‌های بازدید شده غیرقابل مصرف بودند که ضبط و معدوم شدند.

وی درباره بازرسی از کشتارگاه‌های صنعتی طیور عنوان کرد: در چهارماهه ابتدای سال ۹ هزار و۲۶۰تن طیور مورد بازرسی اداره‌کل دامپزشکی قرار گرفت که از این تعداد، ۲۲ هزار و ۳۰۰ قطعه معادل ۳۳ تن غیرقابل مصرف شناسایی و ضبط و معدوم شد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از واکسیناسیون ۶۴۹۰ قلاده سگ‌های گله و صاحب‌دار خبر داد و در زمینه واکسیناسیون و پیشگیری از بروز بیماری‌های واگیر دامی گفت: در این زمینه بیش از ۳ میلیون نوبت سر دام علیه بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک همچون بیماری شاربن، تب‌برفکی، آبله، تب مالت و … واکسینه شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های سل و بروسلوز نیز در گاو و گوسفند ۴۵۳۶رأس خونگیری انجام شده همچنین در راستای مبارزه با سل گاوی ۱۹ هزار و ۳۰۴رأس دام تحت تست توبرکولین قرار گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره تعطیلی کشتارگاه‌های سنتی گفت: سیاست دامپزشکی تعطیلی کشتارگاه‌های سنتی است اما با توجه به اینکه انجام این کار تبعات اجتماعی دارد بنابراین تعطیلی کشتارگاه‌های سنتی رزن و تویسرکان با احتیاط بیشتری انجام می‌شود.

رسولی خاطرنشان کرد: متأسفانه در حال حاضر در روستاها نیز کشتار به شیوه سنتی انجام می‌گیرد که پس از ساماندهی کشتارگاه‌های شهرستان‌ها به روستاها پرداخته خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان تصریح کرد:ساماندهی پرنده‌فروشان همدان نیز با همکاری سایر ارگان‌ها انجام خواهد شد.

وی به شهروندان اطمینان داد در رستوران‌ها گوشت سالم و بهداشتی طبخ می‌شود و تصریح کرد: در تمامی رستوران‌ها مسئول فنی و بهداشتی وجود دارد تا به این شیوه ضریب نفوذ بهداشت بالا می‌رود.

منبع

 

https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/08/57311484.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/08/57311484-150x150.jpgاخبار صنایع غذایی و کشاورزیاخبار مواد غذاییاخبار,اخبار روز ایران,اخبار صنایع غذایی,اخبار صنایع کشاورزی,اخبار مواد غذایی,بازار مواد غذایی ایران,خبرگذاری صنایع کشاورزی و مواد غذایی,مواد غذاییمدیرکل دامپزشکی استان همدان خبر داد کاهش ۶۲ درصدی کانون ایجاد بیماری تب‌برفکی در همدان اخبار مواد غذایی به نقل از ایسنا: مدیرکل دامپزشکی استان همدان از کاهش ۶۲ درصدی کانون ایجاد بیماری تب‌برفکی در سال گذشته در استان خبر داد. دکتر محمودرضا رسولی چهارشنبه ۱۸ مرداد در جمع خبرنگاران، ضمن گرامیداشت هفته...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی
Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star