لبنیات در حصار گرانی

لبنیات در حصار گرانی

اخبار صنایع غذایی به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، لبنیات به عنوان یکی از صنایع مهم استراتژیک کشور، رابطه مستقیمی با سلامت جامعه دارد. اما متاسفانه در چند ماه اخیر به دلیل افزایش نابهنگام و سریع این محصول شاهد نزول سرانه مصرف آن در ایران هستیم.

 در سال ۸۳ هر فرد سالانه به طور متوسط، ۳۰٫۹۴ کیلوگرم مصرف شیر داشته اما این رقم در سال ۹۶ به ۱۷٫۳۴ کیلوگرم رسیده که بیانگر کاهش ۱۳٫۶ درصدی مصرف شیر در ایران است. طبق گزارش وزارت جهاد کشاورزی، میانگین مصرف سرانه شیر در دنیا برای هر نفر ۱۰۹ کیلوگرم و در ایران ۱۱۰ کیلوگرم است این درحالی است که در کشورهای اروپایی این سهم به ۳۵۰ تا ۳۸۰ کیلوگرم برای هر فرد است.

خودکفایی در بسته‌بندی محصولات لبنی؛ سبب کاهش ۶۰ درصدی هزینه می‌شود

روند کاهش مصرف شیر سبب به بار آمدن آسیب‌های زیادی در حوزه سلامت عمومی و تعدیل نیرو در کارخانجات لبنی شده است. همچنین یکی از علل افزایش قیمت لبنیات از سال ۹۰ به بعد، قیمت شیر خام بوده است. همچنین حدود ۶۰ درصد هزینه لبنیات، صرف بسته‌بندی آن می‌شود و اگر در این زمینه تولیدکنندگان محصولات لبنی به خودکفایی برسند، بخش قابل توجهی از هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران در رابطه با میزان تولیدات فرآورده‌های لبنی در کشور، گفت:

سالانه ۴ میلیون تن فرآورده لبنی در کشور تولید می‌شود و حدود ۷۷۱ میلیون دلار در این زمینه صادرات داریم. لذا در این صنعت توانسته‌ایم به پیشرفت‌های خوبی برسیم.

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران و به گزارش مرکز آمار ایران، در سال ۹۵ حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن و در سال ۹۶ نزدیک به ۵.۲ میلیون تن شیر خام تولید شده است. همچنین ۸۰ درصد شیر خام مورد نیاز کارخانجات لبنی کشور از طریق دامداری های صنعتی و ۲۰ درصد از واحدهای دامداری روستایی و عشایری تامین می شود.

افزایش ۵۱ درصدی قیمت مواد لبنی نسبت به سال گذشته

براساس گزارش بانک مرکزی، قیمت مواد لبنی با افزایش ۵۱ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شده است. در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۷ مصوبه‌ای از سوی ستاد تنظیم بازار مبنی بر اعلام قیمت‌های جدید لبنیات شیر بطری پرچرب ۴۱۰۰ تومان، شیر بطری نیم چرب(چربی ۲ درصد) ۴۲۵۰ تومان، شیر بطری پرچرب (چربی۳ درصد) ۴۵۰۰ تومان، شیر نایلونی ۹۰۰ گرم کم چرب  ۲۶۰۰ تومان، پنیر ۴۰۰ گرمی یو اف ۶۹۰۰ تومان، ماست دبه‌ای پرچرب ۱۱۷۰۰ تومان، ماست ۹۰۰ گرمی کم چرب ۴۳۵۰ تومان، ماست ۹۰۰ گرمی پرچرب ۴۷۵۰  تومان قیمت گذاری شد.

درست بعد از اعلام این مصوبه بود که رسانه‌ها کاهش ۹ درصدی لبنیات را تیتر زدند اما علاوه بر آن که وعده کاهش قیمت لبنیات محقق نشد به جای آن قیمت‌ها افزایش یافت، به جز چندین برند که قیمت محصولات خود را کمی به قیمت واقعی آن نزدیک کردند.

قیمت‌های جدید در واقع منجر به افزایش قیمت‌ها و کمرنگ شدن لبنیات در سبد خانوارها شد که این امر خود هزینه‌هایی در حوزه سلامت عمومی برای دولت در برخواهد داشت.

افزایش قیمت‌ها، پای قوه قضاییه را نیز به این میدان باز کرد و سبب برگزاری جلسه‌ای با حضور مدیران واحدهای لبنی کشور، مسئولان اتحادیه‌ها، معاون وزیر صنعت و نماینده ستاد تنظیم بازار به ریاست حشمتی معاون دادستان کل کشور در حوزه حقوق در دادستانی کل کشور شد.

چه کسی مقصر است؟

کارخانجات لبنی علت گران شدن لبنیات را افزایش قیمت شیر خام از سوی دامداران معرفی می‌کنند و دامداران نیز افزایش هزینه نهاده های دامی را دلیل گرانی شیر خام عنوان می کنند. گرانی لبنیات سبب کاهش تولید صنایع لبنی و تعدیل نیروهای آن شده است.

پدیده دیگری که در این زمینه بروز کرده، کم فروشی برخی از برندهای محصولات لبنی است و سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز گران‌فروشی و کم‌فروشی کارخانه‌های لبنی را تایید کرد و از جریمه برخی کارخانه‌ها خبر داد. اما در عمل هیچ چیز مانع گران‌فروشی لبنیاتی‌ها نشده‌ است.

وضعیت نابسامان بازار لبنیات صدای نمایندگان مجلس را نیز در آورد چنانکه یک نماینده مجلس گفت:

زمانی که رییس اتحادیه لبنیات در رسانه ملی اعلام می‌کند قیمت لبنیات باید کاهش یابد اما شاهد این هستیم که شرکت‌های لبنی زیر بار نمی‌روند که این مساله بسیار تعجب‌آور است‌ زیرا این موضوع نه تنها به جیب مردم ضربه وارد می‌کند بلکه باعث می‌شود با کاهش مصرف این محصولات، چند برابر هزینه‌های درمان را هم دولت و هم مردم متقبل شوند.

با توجه به مصوبه کاهش قیمت محصولات لبنی و عدم اجرای آن، بازار محصولات لبنی این‌گونه دستخوش تغییرات شده است؛  قیمت شیر پاکتی در شش ماه گذشته چیزی حدود ۲۲۰۰ هزار تومان بوده اما اینک به قیمت ۲۶۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین شیر یک لیتری رامک از ۳۲۰۰ هزار تومان به ۴۵۰۰ هزار تومان و برند بینالود از ۲۸۰۰ هزار تومان به ۴۰۰۰ هزار تومان تغییر یافته است.

قیمت پنیر پگاه دو ماه قبل چیزی حدود ۵۷۰۰ هزار تومان بوده که امروز با قیمت ۶۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و برند رامک از ۶۰۰۰ هزار تومان به ۷۰۰۰ هزار تومان تغییر یافته است.

خامه میهن در چند ماه اخیر از ۳۰۰۰ هزار تومان به ۵۰۰۰ هزار تومان ، پگاه از ۲۸۰۰ به ۴۰۰۰ هزار تومان و کاله نیز از ۳۲۰۰ به ۴۵۰۰ تومان رسیده است، همچنین بستنی نیز حدود ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است. به عنوان مثال بستنی چوبی قهوه میهن از ۱۵۰۰ تومان به ۳۰۰۰ هزار تومان رسیده است.

در کنار روند افزایشی قیمت‌ها، کم‌فروشی مساله دیگری است که به صورت آزاردهنده در بازار به چشم می خورد و امروز چیزی که بیش از همه بازار به آن نیازمند است نظارت و برخورد قاطع با متخلفان است.

منبع

https://foodin247.com/wp-content/uploads/2019/01/1413364114612_30516-th3.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2019/01/1413364114612_30516-th3-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع غذاییاخبار,اخبار صنایع غذایی,صنایع غذایی,لبنیاتلبنیات در حصار گرانی اخبار صنایع غذایی به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، لبنیات به عنوان یکی از صنایع مهم استراتژیک کشور، رابطه مستقیمی با سلامت جامعه دارد. اما متاسفانه در چند ماه اخیر به دلیل افزایش نابهنگام و سریع این محصول شاهد نزول سرانه مصرف آن در ایران هستیم.  در...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star