فنون تهیه سنتی کشمش خلیل آباد ثبت ملی شد

 

فنون تهیه سنتی کشمش خلیل آباد ثبت ملی شد

اخبار صنایع غذایی به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل آباد از ثبت دانش و فنون تهیه سنتی کشمش شهرستان خلیل آباد در فهرست آثار معنوی کشور خبر داد.

حمیدرضا محمودی قوژدی امروز در جمع خبرنگاران گفت:

با توجه به اهمیت اگروتوریسم و جایگاه بسیار خوب کشاورزی شهرستان خلیل آباد توانستیم با تلاش حدود یک سال و نیم پس از تهیه پرونده پیشنهادی ثبت دانش و فنون تهیه سنتی کشمش شهرستان خلیل آباد و با پیگیری‌های مجدانه دفتر ثبت آثار اداره کل میراث خراسان رضوی و راهنمایی ارزنده کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان، این مهم را به ثمر برسانیم.

وی با تاکید براین‌که این اقدام نه تنها موجب برندسازی خواهد شد بلکه از  فروش کشمش دیگر شهرها به نام خلیل آباد جلوگیری خواهد شد، عنوان کرد:

تاکنون ۱۱ اثر غیر منقول در فهرست آثار ملی و ۵ اثر معنوی در سال‌های گذشته در فهرست آثار معنوی به ثبت رسیده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل‌آباد تنوع قومی و فرهنگی استان خراسان رضوی را سبب پدیدآمدن رفتارهای آیینی  و مهم‌ترین عامل در نمایش اعتقادات و باورهای قومی دانست و افزود:

آنچه از اهمیت بسزایی در حفظ و توسعه و ترویج این فرهنگ محلی برخوردار است، ثبت این نوع از معیشت مردم منطقه در خصوص حفظ دانش تهیه سنتی انواع کشمش ارگانیک خواهد بود.

محمودی آداب مردم شهرستان خلیل‌آباد را در ارتباط با تنوع معیشتی و فرهنگ غذایی، ویژه و منحصر به فرد دانست و عنوان کرد:

از جمله فنون می‌توان به دانش و فنون تهیه کشمش اشاره کرد.

وی شکل ظاهری را یکی از دلایل برتری کشمش سبز قلمی خلیل آباد نسبت به دیگر کشمش‌های مناطق کشور دانست و خاطرنشان کرد: کشمش این شهرستان به لحاظ شکل ظاهری کشیده‌تر است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل‌آباد با اشاره به این‌که اکنون در شهرستان خلیل آباد پنج نمونه کشمش شامل کشمش سبز قلمی، کشمش آفتابی (گله)، کشمش دودی (گوگردی)، مویز، طیفی به روش سنتی تولید می‌شود، ادامه داد:

یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها برای تهیه کشمش احداث مکانی است که در آن عمل خشک شدن انگور با سرعت انجام شود.

محمودی با بیان این‌که مهم‌ترین عامل در تهیه کشمش عمل سریع خشک شدن به‌منظور جلوگیری از فساد است، گفت:

در این رابطه احداث اتاقک‌هایی کوچک و بزرگ به نام «خنه باغ» انجام می‌شده است.

وی در همین خصوص بیان کرد:

از قدیم در شهرستان خلیل آباد بدون استثناء تمامی باغات انگور دارای خنه باغ بوده‌اند و امروزه با تغییراتی با توجه به بروز شدن تکنولوژی و در دسترس بودن مصالح جدید و نیز میزان تقاضا و عرضه به نسل حاضر نیز رسیده است.

سطح زیر کشت تاکستان‌های انگور در خلیل آباد بالغ‌بر ۶۰۰۰ هکتار با میانگین تولید ۲۵ تن در هکتار است که سالیانه حدود ۱۵۰ هزار تن انگور تولید می‌شود، در حالی که میانگین تولید انگور در کشور ۱۲ تن است.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/03/57521817.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/03/57521817-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع غذاییاخبار,اخبار صنایع غذایی,اخبار مواد غذایی,صنایع غذایی,کشمشفنون تهیه سنتی کشمش خلیل آباد ثبت ملی شد   اخبار صنایع غذایی به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلیل آباد از ثبت دانش و فنون تهیه سنتی کشمش شهرستان خلیل آباد در فهرست آثار معنوی کشور خبر داد. حمیدرضا محمودی قوژدی امروز در...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی