۹۵/۱۲/۱۴

سیب‌زمینی ۳۰۰ تومانی روی دست کشاورزان مانده است/ واردات سیب‌زمینی توجیه ندارد

در حالی که خبرگزاری‌های هند خبر از صادرات ۵ هزار تن سیب‌زمینی به ایران داده بودند، سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را رد کرد و گفت: تولید خودمان در داخل با کیلویی ۳۰۰ تومان روی دست کشاورزان مانده و نیازی به واردات سیب‌زمینی نداریم.
صنایع کشاورزی و مواد غذایی
روز چهارشنبه یک خبرگزاری هندی خبر از صادرات ۵ هزار تن سیب‌زمینی هندی به ایران و ۲ هزار تن به روسیه داده بود که از ۱۵ مارس یعنی دو هفته آینده انجام می‌شود.
                                       ———————————————————————————————-
                                                              قیمت روز میوه و تره بار ( تهران)
                                        ———————————————————————————————-
 برای پیگیری این موضوع با مسولان وزارت جهاد کشاورزی تماس گرفت و شاهرخ رمضان نژاد مدیرکل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی با تکذیب این موضوع گفت: امسال ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن سیب‌زمینی در کشور تولید شده که بیش از نیاز و مصرف داخلی است.
وی افزود: سیب‌زمینی کیلویی ۳۰۰ تومان روی دست کشاورزان مانده و نمی‌دانند آن را چه کنند، پس واردات سیب‌زمینی از هند هیچ توجیهی نداشته و صحت ندارد، این در حالی است که به گفته رمضان‌نژاد طی ۱۰ ماه امسال ۱۷۲ میلیون دلار سیب‌زمینی از ایران به کشورهای همسایه صادر شده است.
فارغ‌ از این موضوع کرایه بالای حمل‌ونقل برای این محصول از دیگر مواردی است که واردات آن توجیه اقتصادی نداشته باشد. همان گونه که منابع هندی خود اذعان کرده‌اند که برای سیب‌زمینی کیلویی ۶۰ روپیه باید هر کیلو ۱۸ روپیه هزینه حمل‌ونقل به ایران پرداخت شود که صرفه اقتصادی ندارد.
در هر حال حاضر هر کیلو سیب‌زمینی درجه یک به قیمت یک هزار تومان در میادین میوه و تره‌بار به فروش می‌رسد که از لحاظ قیمت و حجم تولید توجیه اقتصادی برای واردات این محصول از کشوری همچون هندوستان وجود ندارد.
طی یک ماه اخیر اخبار مختلفی مبنی بر واردات پرتقال از ترکیه و مصر، نارنگی از پاکستان و برنج از تایلند، هند و اروگوئه بوده‌ایم و همچنین ۲ هزار تن کره نیز از کشورهای اروپایی به ایران وارد شده است، مضاف برآنکه برای تنظیم بازار گوشت قرمز به ویژه در ایام شب عید واردات گوشت از پاکستان، ارمنستان و تاجیکستان سرعت گرفته است.
منبع: فودپرس
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/03/h-4-1.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/03/h-4-1-150x150.jpgاخبار صنایع غذایی و کشاورزیاخبار روز ایراناخبار صنایع غذاییاخبار صنایع کشاورزیاخبار,خبرگذاری صنایع کشاورزی و مواد غذایی,خبرگزاری,صنایع کشاورزی,قیمت,کشاورزی۹۵/۱۲/۱۴ سیب‌زمینی ۳۰۰ تومانی روی دست کشاورزان مانده است/ واردات سیب‌زمینی توجیه ندارد در حالی که خبرگزاری‌های هند خبر از صادرات ۵ هزار تن سیب‌زمینی به ایران داده بودند، سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را رد کرد و گفت: تولید خودمان در داخل با کیلویی ۳۰۰ تومان روی دست کشاورزان...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی