رشد ۶۱ درصدی تولید عسل در استان زنجان

رشد 61 درصدی تولید عسل در استان زنجان

اخبار صنایع غذایی به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، از رشد ۶۱ درصدی تولید عسل در استان خبر داد.

«رحمان رستم‌خانی» در جمع خبرنگاران اظهار کرد:

بر اساس سرشماری‌های انجام شده در مهرماه امسال، ۹۶ هزار و ۵۸۲ کلنی زنبور عسل توسط ۲۱۷۰ زنبوردار در استان زنجان پرورش داده می‌شود و میزان عسل استحصالی از این کلنی‌ها، ۹۳۴ تن برآورد شده است.

در حال حاضر نیز ۴۰۰۰ نفر به صورت مستقیم در زنبورستان‌های استان مشغول به کار هستند.

این مسئول با بیان این‌که طی امسال، شهرستان زنجان بیشترین تولید عسل و شهرستان ایجرود کمترین تولید را داشته است و در مقایسه با پارسال، شمار زنبورستان‌های استان ۶٫۳ درصد، شمار کندوها ۴٫۴ درصد و میزان تولید عسل ۷٫۶۱ درصد رشد داشته است، ادامه داد:

بسیاری از زنبورداران زنجانی، پرورش زنبور و تولید عسل را به‌عنوان شغل دائمی خود انتخاب کرده‌اند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند، این در حالی است که زنبورداری از رشته‌های دامپروری بشمار می‌رود و زنبورداران باید برای افزایش کمی و کیفی تولیدات خود، اطلاعاتشان را به‌ روز کنند.

وی افزود:

شهرستان طارم به‌علت برخورداری از آب و هوای گرم و معتدل، برای زمستان‌گذرانی زنبورها منطقه‌ای مناسب محسوب می‌شود و بسیار مورد توجه زنبورداران است، در سایر نقاط استان نیز امکان پرورش زنبور عسل در طول سال فراهم است.

رستم‌خانی با بیان این‌که سرشماری زنبور عسل در استان زنجان هر سال از مهر آغاز می‌شود، تصریح کرد:

با وجود این‌که تولید عسل و پایین بودن سطح ابتلای زنبورهای عسل به برخی بیماری‌ها تابع شرایط آب و هوایی است، در بحث تولید برای استان از توانایی بالایی برخورداریم و این محصول در صورت رفع نیاز داخل به استان‌های هم‌جوار از جمله همدان، تهران، مرکزی، قم و کردستان صادر می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان یادآور شد:

با توجه به مصرف داخلی و صادرات آن به خارج از کشور باید تولید کلونی و کیفیت آن‌ها را افزایش دهیم، از این‌رو می‌توان به صراحت گفت سرشماری زنبورعسل پایه و اساس برنامه‌ریزی‌های استانی و ملی به‌شمار می‌رود.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/11/57418620.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/11/57418620-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع غذاییاخبار,اخبار صنایع غذایی,عسل,مواد غذاییرشد ۶۱ درصدی تولید عسل در استان زنجان اخبار صنایع غذایی به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، از رشد ۶۱ درصدی تولید عسل در استان خبر داد. «رحمان رستم‌خانی» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس سرشماری‌های انجام شده در مهرماه امسال، ۹۶...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی