۹۵/۱۰/۲۲

خرید و جمع‌آوری ۱۰ هزار تن کیوی شمال, صادرات ۳ کانتینر پرتقال شمال به روسیه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: دولت پس از سرمازدگی ۲۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی کیوی به باغداران اختصاص داد که ۱۰ هزار تن کیوی یخ ‌زده جمع‌آوری و توسط ۵ کارخانه فراوری به پوره و کنسانتره تبدیل خواهد شد.

دلاور حیدرپور با اشاره به یخ‌زدگی‌های اخیر در شمال کشور که سبب آسیب به محصول کیوی هم شده اظهار داشت: از آنجایی که کیوی قیمت تضمینی نداشت، دولت ۲۰ میلیارد تومان برای خرید توافقی کیوی مصوب کرد که بلافاصله کیوی یخ زده را کیلویی ۶۰۰ تومان از باغداران مازندرانی خریداری و آن را جمع‌آوری کردیم.

وی با اشاره به اینکه قبل از این کار با کارخانه‌های فرآوری و تولید آبمیوه رایزنی‌هایی انجام دادیم، خاطرنشان کرد: تا به حال کیوی در کشور فرآوری نشده بود که با چند کارخانه از جمله کارخانه‌ای در استان خراسان رضوی، یک کارخانه در ارومیه، یک کارخانه‌ در شاهرود و مازندران قرار شد، تا کیوی‌های را تبدیل به پوره و کنسانتره کنند.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران برای نخستین بار آب کیوی در بسته‌بندی روانه بازار خواهد شد و در این طرح ۱۰ هزار تن کیوی توسط سازمان تعاون و روستایی خریداری و جمع‌آوری شد.

حیدرپور همچنین درمورد وضعیت مرکبات باغات شمال پس از سرمازدگی هم گفت: برخی به دنبال آسیب زدن به بازار مرکبات بودند که از ابتدای دی ماه وارد عمل شدیم و ۱۸ مرکز خرید در استان مازندران ایجاد کرده‌ایم که پرتقال‌ها را در قالب درجه یک کیلویی ۸۲۰ تومان، درجه ۷۲۰ تومان و پرتقال درجه سه را کیلویی ۵۵۰ تومان از باغداران خریداری می‌کنند.

وی همچنین از اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از سوی دولت برای باغداران خبر داد و گفت: قرار شده تا بانک کشاورزی تسهیلاتی با سود ۱۰ درصد را در اختیار باغداران مرکبات قرار دهد و مابه‌التفاوت آن تا سود ۱۸ درصد را سازمان برنامه و بودجه به بانک کشاورزی بپردازد.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران همچنین سررسید وام‌های سال ۹۵ باغداران مرکبات یک سال به تعویق می‌افتد.

حیدرپور در مورد وضعیت صادرات مرکبات هم گفت: با تمام مشکلات به وجود آمده سه کانتینر پرتقال هفته گذشته به روسیه ارسال شد.

خبرنگار فارس پرسید برخی نگران تلخی پرتقال‌های پس از سرما هستند و با چه اطمینانی صادر شده گفت: بخشی از محصول پرتقال قبل از سرمازدگی برداشت شده بود، مضاف بر‌آنکه پرتقال‌ها قبل از بسته‌بندی برای ارسال تست می‌شوند و مراحل کنترل کیفی را طی می‌کنند.

پس از سرمازدگی آذرماه در باغات مرکبات ۳۰ درصد پرتقال درختان دچار یخ‌زدگی، ۳۰درصد آسیب‌دیدگی و ۴۰ درصد بدون هیچ گونه مشکلی سالم باقی مانده است.

 

منبع: فودپرس

https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/01/h-8-5.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/01/h-8-5-150x150.jpgاخبار صنایع غذایی و کشاورزیاخبار صنایع کشاورزیاخبار,خبرگذاری صنایع کشاورزی و مواد غذایی,خبرگزاری,صنایع کشاورزی,قیمت,کشاورزی,مواد غذایی۹۵/۱۰/۲۲ خرید و جمع‌آوری ۱۰ هزار تن کیوی شمال, صادرات ۳ کانتینر پرتقال شمال به روسیه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: دولت پس از سرمازدگی ۲۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی کیوی به باغداران اختصاص داد که ۱۰ هزار تن کیوی یخ ‌زده جمع‌آوری و توسط ۵ کارخانه فراوری...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی