کمک سامانه پایش ماهواره‌ای محصولات کشاورزی به ثبات بازار مواد غذایی ایران

کمک سامانه پایش ماهواره‌ای محصولات کشاورزی به ثبات بازار مواد غذایی ایران

اخبار صنایع غذایی به نقل از “خبرگزاری تسنیم”  ، استرکویش لاروش امروز در مراسم امضای تفاهمنامه پروژه توسعه سامانه پایش تولید محصولات کشاورزی از طریق تصاویر ماهواره‌ای اظهار داشت:

هدف اصلی این پروژه استقرار نمونه اولیه یک سیستم پایش کشاورزی در ۳ استان دارای اولویت ایران است تا کیفیت اطلاعات و گزارشهای کشاورزی با با استفاده از فناوری جغرافیایی بهبود دهیم.


بیشتر بدانید:علوم و صنایع غذایی چیست ؟


وی افزود:

در پروژه حاضر روشهای پایدار برای جمع‌آوری داده‌های میدانی را شناسایی خواهیم کرد تا با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده توسط دفاتر استانی آمارهای اصلاح شده هماهنگ و در عین حال منسجمی تولید شود.

نماینده موقت سازمان فائو در ایران ادامه داد:

در این راستا جدیدترین فناوریهای دسترسی لحظه به لحظه به داده‌های ماهواره‌ای (مانند ماهواره سنتینل۲) برای تهیه اطلاعات مزارع، ارزیابی کیفیت داده‌های تولید محصول براساس شاخص‌های سنجش از راه دور و شناسایی فرایندهای فصلی محصولات در سطح ملی به کار گرفته شود.

لاروش تصریح کرد:

هدف نهایی این پروژه حمایت از تدوین تکنیک‌ها، سیاست‌ها و شرایط مناسب سرمایه‌گذاری برای دستیابی به توسعه پایدار در کشاورزی است.

وی گفت:

همچنین در این پروژه از تصاویر ماهواره‌ای برای پایش محصولات کشاورزی در استانهای منتخب یاد شده بهره خواهیم گرفت.

لاروش اضافه کرد:

وزارت جهاد کشاورزی ایران و نهادهای دولتی فعال در حوزه کشاورزی می‌توانند با به کارگیری تصاویر ماهواره‌ای چند منظوره اطلاعات لحظه به لحظه را به صورت آنلاین دریافت کرده و الان در پایش مزارع استفاده کنند.

* وضعیت بی‌ثباتی در بازار غذای ایران با سیاستهای جدید پایش محصولات کشاورزی بهبود می‌یابد

وی اظهار داشت:

تصویب استراتژی‌های جدید برای بهبود تولیدات کشاورزی و پایش آن مستلزم تهیه سریع آمار دقیق و جامع در حوزه کشاورزی است.

اصلاح روشهای پایش تولید و بهره‌وری کشاورزی فرصتهای گوناگونی را برای معیشت جوامع روستایی فراهم خواهد کرد.

نماینده موقت فائو در ایران گفت:

با این کار علاوه بر اصلاح روشهای پایش کشاورزی به ایجاد یک نظام بازار کشاورزی منتهی خواهد شد که به نوبه خود بر شفافیت بازرا غذا افزوده و هماهنگی در سیاستهای مقابله با بی‌ثباتی در بازار را ارتقاء‌ می‌بخشد.

لاروش گفت:‌

در این پروژه تدوین رویکردهای نوآورانه در پایش کشاورزی در اولویت قرار گرفته و برای شناسایی جدیدترین روشهای تخمین میزان مساحت و بازدهی از طریق روشهای نوین پایش و سنجش از راه دور متمرکز می‌شود.

وی اظهار داشت:

در این پروژه از ایجاد یک ظرفیت ملی در مجموعه‌ای در سازمانهای گوناگون در سطوح مختلف، دولت حمایت خواهد کرد تا کارکنان خود را قادر سازد روشهای ایجاد شده تحت تاثیر این پروژه را به صورت کارآمدتری مورد استفاده قرار داده و به سطح ملی بکشاند.

نماینده موقت سازمان فائو در ایران در پایان با تاکید بر اینکه دستاوردها و آموخته‌های پروژه توسعه سامانه‌های پایش تولید محصولات کشاورزی از طریق تصاویر ماهواره‌ای که باهمکاری مشترک ایران و فائو انجام می‌شود در سطح ملی گسترده می‌شود گفت:

استراتژی‌هایی تهیه شده تا برای تداوم پایداری در بلندمدت مفید باشد.

وی در پایان گفت:

این پروژه مقدمه‌ای برای پروژه بزرگتر با حمایت مالی دولت خواهد بود که در جریان آن رویکردهای این پروژه برای تخمین مساحت و بازدهی زمین در سطح ملی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/10/139506060242524768484354.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/10/139506060242524768484354-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع غذاییاخبار,اخبار صنایع غذایی,مواد غذاییکمک سامانه پایش ماهواره‌ای محصولات کشاورزی به ثبات بازار مواد غذایی ایران اخبار صنایع غذایی به نقل از 'خبرگزاری تسنیم'  ، استرکویش لاروش امروز در مراسم امضای تفاهمنامه پروژه توسعه سامانه پایش تولید محصولات کشاورزی از طریق تصاویر ماهواره‌ای اظهار داشت: هدف اصلی این پروژه استقرار نمونه اولیه یک سیستم پایش...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی