ثابت ماندن قیمت‌ مواد غذایی ممکن نبود

ثابت ماندن قیمت‌ مواد غذایی ممکن نبود

اخبار صنایع غذایی به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، رییس کانون صنایع غذایی از تعدیل نیرو در برخی کارخانه‌های مطرح خبر داد و گفت:

امکان ثابت نگه داشتن قیمت مواد غذایی در شرایط فعلی بیش از این وجود نداشت و افزایش ۲۲ تا ۳۲ درصدی قیمت لبنیات، منصفانه است.

محمدرضا مرتضوی با اشاره به اینکه بسیاری از بخش‌های مختلف صنعت غذا در سه سال گذشته از جهات مختلف تحت فشار بودند، اظهار کرد:

علاوه بر فشار وارد شده طی چند سال گذشته به صنایع غذایی، طی دو – سه ماه گذشته نیز شرایط جدیدی به فعالان این حوزه تحمیل شد و در نهایت افزایش قیمت محصولات صنایع غذایی در بخش‌های مختلف رقم خورد.

وی افزود:

تنها در صورتی می‌توانستیم قیمت‌ها را ثابت نگه داریم که دولت یارانه‌های لازم را ارائه و مابه‌التفاوت قیمت را به صنعتگران غذا پرداخت می‌کرد اما دولت در حال حاضر منابعی جهت تخصیص در اختیار ندارد و در نهایت قیمت مواد غذایی در بخش های مختلف با افزایش روبرو شد.

افزایش ۲۲ تا ۳۲ درصدی قیمت لبنیات منصفانه است

رییس کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی در مورد افزایش تا ۳۲ درصدی قیمت محصولات لبنی در چند روز اخیر بیان کرد:

قیمت لبنیات از ۲۲ تا ۳۲ درصد افزایش داشته که اگر نرخ تورم را در شرایط فعلی حدود ۱۰ درصد در نظر بگیریم و افزایش قیمت سویا، جو، کنجاله و ذرت را نیز لحاظ کنیم، متوجه خواهید شد که ادامه حیات صنایع تبدیلی و لبنی تنها با این اتفاق ممکن بود و پس از سه سال تحت فشار بودن فعالان این حوزه، باید این رشد را منصفانه بدانیم. به طور حتم آنها با سازمان‌های نظارتی نیز در این رابطه صحبت کرده‌اند و امیدوار هستیم که شرایط صنایع غذایی نسبت به قبل بهبود یابد.

مرتضوی با اشاره به اینکه بخشی از افزایش قیمت‌ها به ویژه در حوزه لبنیات مربوط به ثابت نگه داشتن قیمت‌ها طی سه سال گذشته است، گفت:

علاوه بر این موضوع، شرایط و مشکلات جدید واحدهای تولیدی از ابتدای سال تاکنون موجب افزایش قیمت‌ها شده است و باید فشار از روی بازار برداشته شود. ما در بخش تولید تلاش می‌کنیم با حداکثر توان تولید کنیم و در این بین باید مسئولان نیز اعتماد مردم را نسبت به سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌هایشان احیا کنند.

وی ادامه داد:

دولت باید تصمیمات جدیدی را اتخاذ کند و متاسفانه بخش هایی در قوه مجریه وجود دارد که مشکلات اقتصادی را درک نکرده است و نمی‌دانند که ممکن است چه مشکلات عظیمی پیش رو باشد.

بورس کالا محلی برای تبانی شرکت‌های بزرگ شده است

رییس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی با انتقاد از نحوه فعالیت بورس کالا، تصریح کرد:

متاسفانه بورس کالا به واسطه‌ای کلان تبدیل شده است که در عرضه کالا مداخله می‌کند و محلی برای تبانی شرکت‌های بزرگ است که به طور حتم اگر دستگاه‌های حاکمیتی در این رابطه به درستی مداخله و عمل نکنند، مشکلات از قبل نیز بیشتر خواهد شد.

مرتضوی با بیان اینکه اگر بی‌اعتمادی مردم در بازار سکه و ارز به بخش‌های دیگر تسری یابد، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود، گفت:

اگر به جای دولت تصمیم گیرنده بودیم، مطالبات بانک‌ها از واحدهای تولیدی را به مدت شش ماه فریز می‌کردیم، چرا که بدهی بانک‌ها با شرایطی که در بازار ارز و سکه رقم خورد، نصف شد و به نظر می‌رسد در برهه‌ای قرار داریم که باید بانک‌ها به وضعیت اقتصادی کشور کمک کنند و بتوانیم از این طریق تولید را زنده نگه داریم.

آخرین خبرها از تعدیل نیرو در صنایع غذایی

وی همچنین در مورد صحبت‌های مطرح شده مبنی بر تعطیلی و تعدیل نیروی کارخانه‌های “مهرام” و “کاله”، بیان کرد:

گویا کارخانه “مهرام” تعدیل نیرو داشته است اما ورشکستگی کارخانه “کاله” را تایید نمی‌کنم.

از ابتدای سال جاری شاهد افزایش قیمت مواد غذایی در بخش های مختلف هستیم و در این بین افزایش تا ۳۲ درصدی قیمت مواد لبنی بیش از سایر محصولات خودنمایی کرد؛ اتفاقی که به گفته رییس کانون صنایع غذایی، به دلیل ثابت نگه داشتن قیمت ها طی سه سال اخیر و نیز شرایط پیش آمده در بازار این در سه ماه گذشته رقم خورده است.

منبع

https://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/07/1413983759710_6-th3.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/07/1413983759710_6-th3-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع غذاییاخبار,اخبار صنایع غذایی,صنایع غذایی,مواد غذاییثابت ماندن قیمت‌ مواد غذایی ممکن نبود اخبار صنایع غذایی به نقل از 'خبرگزاری ایسنا'، رییس کانون صنایع غذایی از تعدیل نیرو در برخی کارخانه‌های مطرح خبر داد و گفت: امکان ثابت نگه داشتن قیمت مواد غذایی در شرایط فعلی بیش از این وجود نداشت و افزایش ۲۲ تا ۳۲ درصدی...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star