نوشیدنی‌ نانویی روغن هسته‌ انار تولید می شود

صنایع کشاورزی و مواد غذایی

اخبار صنابع غذایی به نقل از “مهر” ، محققان ایرانی با بهره‌گیری از فناوری نانو، یک محصول غذایی فراسودمند از روغن هسته‌ انار تولید کرده‌اند. از نتایج این طرح آزمایشگاهی می‌توان در صنعت تولید مواد غذایی و نوشیدنی‌ها بهره برد.


بیشتر بدانید : تولیدکنندگان روغن های خوراکی


 

 امروزه به موازات رشد صنعت غذا در جهان، مقدار ضایعات ناشی از این صنعت نیز به ‌شدت افزایش یافته است. این موضوع باعث مطرح شدن مسئله‌ مدیریت و بازیافت این ضایعات شده است.

یکی از این ضایعاتی که در ایران به‌ وفور تولید می‌شود، هسته‌ انار است. به دلیل خواص دارویی روغن هسته‌ انار و همچنین تولید قابل ‌توجه سالیانه‌ آن، می‌توان از روغن آن به‌منظور تولید محصولات غذایی فراسودمند استفاده کرد.

سید محمد صحافی ابرقوئی، مجری طرح با اشاره به این موضوع که روغن‌های خوراکی با قرارگیری در معرض اکسیژن و نور خواص خود را از دست می‌دهند، گفت:

در صنعت غذا می‌توان با ترکیب علم امولسیون‌سازی و فناوری نانو مانع از بروز تغییرات نامطلوب در اجزای تشکیل ‌دهنده‌ ماده غذایی (عطر و طعم، اسانس‌ها، چربی‌ها و ترکیبات رنگی) شد.

وی ادامه داد:

بنابراین در این تحقیق سعی شده است با تولید نانوامولسیون پایدار روغن هسته‌ انار، از آن در غنی‌سازی نوشیدنی‌های غذایی از جمله آب انار استفاده کرد.

این محقق در خصوص ضرورت انجام این طرح گفت:

در حال حاضر علی‌رغم اینکه روغن انار از خواص مفید بسیاری برخوردار است، اما به دلیل ایجاد رنگ کدر نامطلوب و دوفاز شدن، امکان غنی‌سازی نوشیدنی‌ها و آب‌میوه‌ها با این روغن به صورت مستقیم وجود ندارد. در این طرح با ایجاد یک نانوامولسیون از روغن هسته‌ انار، این امکان فراهم می‌ شود. استفاده از نتایج این طرح می‌تواند موجب گسترش محصولات غذایی و نوشیدنی‌های فراسودمند با ارزش غذایی بالا شود.

وی گفت:

در خط تولید نوشیدنی‌های مبتنی بر فناوری نانو نسبت به خط تولید نوشیدنی‌های معمولی تنها یک دستگاه التراسونیک اضافه خواهد شد و نیاز به مواد و تجهیزات گران‌قیمت نیست. ازاین‌رو می‌توان نتیجه گرفت که هزینه‌ی زیادی برای انجام این طرح نسبت به خط تولید نوشیدنی‌های معمولی وجود نخواهد داشت؛  ضمن اینکه محصول تولیدشده‌ نهایی از منظر تأثیر بر سلامتی انسان در سطح جهانی نیز شناخته شده است و ارائه‌ قیمت بالاتر برای این محصول توجیه‌پذیر خواهد بود.

این طرح در قالب رساله‌ مقطع دکتری سید محمد صحافی ابرقوئی به راهنمایی دکتر سید امیرحسین گلی از دانشگاه صنعتی اصفهان و با همکاری یک شرکت صورت گرفته است. این رساله در ستاد توسعه‌ فناوری نانو تحت عنوان پایان‌نامه‌ مورد نیاز صنعت به تأیید رسیده است.

 

 

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/06/2480749.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/06/2480749-150x150.jpgاخبار صنایع غذایی و کشاورزیاخبار صنایع غذاییخبرگذاری صنایع کشاورزی و مواد غذایی,خبرگزاری,صنایع کشاورزی,قیمت,کشاورزی,مواد غذایینوشیدنی‌ نانویی روغن هسته‌ انار تولید می شود اخبار صنابع غذایی به نقل از 'مهر' ، محققان ایرانی با بهره‌گیری از فناوری نانو، یک محصول غذایی فراسودمند از روغن هسته‌ انار تولید کرده‌اند. از نتایج این طرح آزمایشگاهی می‌توان در صنعت تولید مواد غذایی و نوشیدنی‌ها بهره برد. بیشتر بدانید : تولیدکنندگان روغن های...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی