تولید بیش از ۴ میلیون تُن محصولات کشاورزی در استان قزوین

تولید بیش از 4 میلیون تُن محصولات کشاورزی در استان قزوین

اخبار صنایع کشاورزی به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت:

از ابتدای سال تاکنون، بیش از ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در استان تولید شده است.

به گزارش ایسنا، «فاطمه خمسه» اظهار کرد:

این میزان محصولات کشاورزی شامل حدود ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار تُن محصولات زراعی و بیش از ۶۵۰ هزار تُن محصولات باغی و گلخانه‌ای است.

وی ادامه داد:

هم‌چنین طی مدت یادشده، حدود ۷۰۰ هزار تُن محصولات دام و طیور شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، شیر، تخم‌مرغ و عسل در استان تولید شده است.

وی به قابلیت‌های استان قزوین در تولید محصولات آبزی‌پروری اشاره کرد و گفت:

از ابتدای سال تاکنون ۳۹۰۰ تُن انواع ماهیان سردآبی و گرمابی در استخرهای پرورش ماهی استان تولید شده است.

خمسه افزود:

هم‌چنین طی این مدت، بیش از ۲۷ میلیون قطعه ماهیان زینتی در واحدهای پرورش ماهیان زینتی در استان تولیدشده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به پتانسیل‌های استان در تولید محصولات زراعی اشاره کرد و گفت:

در سال زراعی جاری بیش از ۱۳۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر کشت گندم و حدود ۲۷ هزار هکتار به زیر کشت جو رفته است.

وی به برنامه این سازمان در تولید دانه‌های روغنی اشاره و خاطرنشان کرد:

در سال زراعی جاری سطح زیرکشت کلزا معادل ۷ هزار و ۶۶۶ هکتار بوده که حدود ۴۵ هزار و ۸۰۰ تُن بذر اصلاح‌شده در میان زارعین توزیع‌ شده است.

خمسه افزود:

در راستای حمایت از طرح تولید دانه روغنی کلزا میزان ۲۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض برای حمایت از انتقال کلونی‌های زنبورعسل در مزارع کلزا به زارعین کلزا کار اختصاص داده‌شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی و باغی استان قزوین اشاره کرد و گفت:

مجموع سطوح سامانه‌های نوین اجراشده استان تا پایان سال ۹۴ حدود ۳۶ هزار هکتار بوده که ۱۰ هزار هکتار آن توسط بهره‌برداران اجراشده است.

خمسه تصریح کرد:

در راستای مصوبات سفر هیئت دولت به استان قزوین مبنی بر اجرای ۲۰ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری، در سال ۹۵ در سطح ۴ هزار و ۴۴۲ هکتار و در سال ۹۶ در سطح ۲ هزار و ۲۴۴ هکتار و اجراشده است، و بقیه نیز در دست اجرا است.

به گفتهٔ وی، این مصوبه مهم، نقطه عطف و تحول عظیمی در بهبود وضعیت مصرف آب در بخش کشاورزی استان محسوب می‌شود.

خمسه در ادامه به پروانه‌های صادرشده در زمینهٔ صنایع تبدیلی و کشاورزی اشاره کرد و گفت:

از ابتدای سال تاکنون، ۱۳ فقره پروانه بهره‌برداری صنایع تبدیلی کشاورزی بااعتباری بالغ‌بر ۱۷۶ میلیارد و ۹۳۰ میلیون ریال با ظرفیت ۷۰ هزار و ۵۴۰ تُن محصولات کشاورزی در استان صادرشده است.

به گفتهٔ وی، با بهره‌برداری از این واحد زمینه اشتغال ۳۲۰ نفر در استان فراهم‌ شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به داربستی کردن باغات انگور اشاره و اظهار کرد:

از محل کمک‌های فنی و اعتباری اصلاح و توسعه باغات به روش‌های نوین و باغات انگور به روش داربستی، به ازای هر هکتار داربستی کردن مبلغ ۶۰ میلیون ریال به‌صورت بلاعوض به باغداران پرداخت شد که تاکنون تعداد ۴۹۴ فقره پرونده به مبلغ ۴۰ میلیارد ریال در سطح ۶۷۱ هکتار انجام‌ شده است.

به گفتهٔ وی، سایر پرونده‌ها در دست بررسی و بازدیدهای کارشناسی بوده که به سطح هزار هکتار با جذب ۶۰ میلیارد ریال خواهد رسید.

خمسه به عملکرد ۹ ماهه مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی در انتقال‌یافته‌های تحقیقاتی و آموزش کشاورزان اشاره کرد و یادآور شد:

طی این مدت ۲۴ هزار و ۸۹۶ نفر- روز فعالیت‌های آموزشی – ترویجی در قالب ۴۵۳ مورد کارگاه آموزشی ویژه بهره‌برداران و تسهیلگران در استان برگزارشده است.

به گفتهٔ وی، این دوره‌های آموزشی در زمینهٔ زراعت، باغبانی، دام و طیور، آفات و بیماری‌ها، منابع طبیعی، تربیت زنبوردار ماهر، آشنایی با بیماری‌های زیتون، پرواربندی گوسفند، پرورش قارچ و زراعت زعفران برگزارشده است.

منبع

https://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/03/57585563.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/03/57585563-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع کشاورزیاخبار,اخبار صنایع کشاورزی,صنایع کشاورزی,کشاورزیتولید بیش از ۴ میلیون تُن محصولات کشاورزی در استان قزوین اخبار صنایع کشاورزی به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: از ابتدای سال تاکنون، بیش از ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در استان تولید شده است. به گزارش ایسنا، «فاطمه خمسه» اظهار...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star