تولیدکنندگان مراقب سلامت مواد غذایی تولید شده باشند

تولیدکنندگان مراقب سلامت مواد غذایی تولید شده باشند

اخبار صنایع غذایی به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد:

میزان سرانه مصرف نمک در کشور ما بالا است و باید در این زمینه مراقبت کنیم نه به این معنا که نمک مصرف نکنیم، بلکه به میزان درست مصرف کنیم.

 جواد تاج‌کی صبح امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه همه ساله روز جهانی غذا و دارو بر اساس نیازها و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد با شعار خاصی برگزار می‌شود، گفت:

در این هفته معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان سعی دارد با داشتن زیرمحورهای کاهش مصرف قند، نمک و چربی، ترویج و اشاعه استفاده از نشانگرهای رنگی، برچسب اصالت و ترویج و اشاعه نشان ایمنی سلامت تلاش کند تا به بخشی از مشکلات تغذیه در جامعه اشاره و در صدد برطرف کردن این مشکلات برآید.

تاج‌کی خاطرنشان کرد:

تغذیه سالم یکی از مواردی است که باید همواره اشاعه داده شود؛ چراکه افراد جامعه به خوبی باید نسبت به این موضوع آگاهی پیدا کنند.

بسیاری از افراد تمایل به مصرف صبحانه سالم دارند اما با تغذیه سالم آشنایی ندارند و با اهداف صبحانه سالم و سایر وعده‌های غذایی به خوبی آشنا نیستند.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان باید مراقب سلامت مواد غذایی تولید شده باشند، افزود:

از جهت سلامت مواد تولید شده غذایی است که همه تولیدکنندگان باید پروانه تولید داشته باشند؛ چرا که پروانه تولید، همه اطلاعات را در زمینه نوع مواد مصرفی، نحوه تولید و عرضه آن ارائه می‌کند.

وی افزود:

همایش ملی روز جهانی غذا به صورت کشوری در تهران برگزار خواهد شد و در این همایش از تولیدکنندگانی که در جهت دریافت نشان ایمنی و سلامت فعالیت می‌کنند تقدیر به عمل خواهد آمد که شرکت پگاه نیز امسال به دلیل چند محصول تولیدی خود که یکی از آن‌ها تولید شیر دارای ویتامین D  است، تقدیر خواهد شد.

تاج‌کی افزود:

سازمانه‌ای توسط این سازمان در سطح کشوری با نام سامانه TTAC  در جهت نظارت بر فرآورده‌های سلامت، رهگیری و ردیابی محصولات، نظارت بر زنجیره تامین و توزیع وعرضه محصولات در نظر گرفته شده است که با مراجعه به این سامانه می‌توان بسیاری از اطلاعات در زمینه محصولات سلامت محور را تامین کنند.

وی افزود:

همچنین با ایجاد سامانه پیامک ۲۰۰۰۸۸۲۲ می‌توان ازخرید محصولات تقلبی و قاچاق جلوگیری کرد.

افراد می‌توانند با ارسال کد محصول به این شماره در خصوص محصول بهداشتی اطلاعات مورد نظر را به دست بیاورند و از تقلبی بودن و قاچاق آن اطلاع یابند.

در ادامه، رئیس اداره نظارت و کنترل مواد غذایی با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد بیشترین میزان مرگ و میر در حال حاضر مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است، گفت:

مهم‌ترین عامل بروز این بیماری تغذیه نامناسب است که اگر بتوانیم در خصوص تغذیه سالم به جامعه و افراد آگاهی بخشی کنیم به طور قطع در این مشکلات کمتری خواهیم داشت.

جلال حجازی خاطرنشان کرد:

واحدهای تولیدکننده موظف هستند تا چند فاکتور را در تولیدات خود مورد توجه قرار دهند که استفاده کمتر از نمک و قند و چربی یکی از این موارد است که از گذشته تا به حال در این زمینه پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته‌ایم که یکی از این موارد کاهش چربی ترانس از ۷۰ تا ۸۰ درصد به کمتر از ۲ درصد است.

وی ادامه داد:

همچنین استفاده از نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای در واحدهای صنعتی تا ۸۰ درصد موفق به اجرای این امر شده است که به مردم با استفاده از رنگ‌های چراغ راهنمایی در مورد تغذیه سالم آگاهی بدهند.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/10/57498757.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/10/57498757-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع غذاییاخبار,اخبار صنایع غذایی,اخبار مواد غذاییتولیدکنندگان مراقب سلامت مواد غذایی تولید شده باشند اخبار صنایع غذایی به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: میزان سرانه مصرف نمک در کشور ما بالا است و باید در این زمینه مراقبت کنیم نه به این معنا که نمک مصرف نکنیم،...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی