تنها ۱۱ درصد زمین‌های کشاورزی کردستان آبی است

تنها ۱۱ درصد زمین‌های کشاورزی کردستان آبی است

اخبار صنایع کشاورزی به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت:

تنها ۱۱ درصد زمین‌های کشاورزی استان کردستان آبی است که بسیار کمتر از میانگین ۴۰ درصدی کشوری است.

«محسن بیگلری» در جریان بازدید از ایستگاه پمپاژ سد شهید کاظمی با اشاره به پایمال شدن حق مردم کردستان در بحث اختصاص آب اظهار کرد:

تنها تاج سد شهید کاظمی در محدوده آذربایجان‌غربی واقع شده است و این درحالی است که ۲ درصد آب آن از سوی کردستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود:

تنها ۱۱ درصد زمین‌های کشاورزی استان کردستان آبی است که این مقدار در سطح کشور حدود ۴۰ درصد است که حتی نزدیک به این میانگین هم نیستیم.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:

آمارهای بیکاری در کردستان واقعی نیستند و ما حدود ۵۰ درصد بیکار در استان داریم که با تقویت بخش کشاورزی امیدواریم ایجاد شغل کنیم.

سید «مرتضی موسوی»، مدیر منابع آب حوضه آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه  وزارت نیرو با اشاره به کاهش بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کردستان تصریح کرد:

بیش از ۱٫۸ میلیارد متر مکعب از آب‌های  تجدیدپذیر این حوضه کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد :

سد چراغ ویس که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده تنها سدی است که اجازه ساخت آن متوقف نشده است.

مدیر منابع آب حوضه آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه وزارت نیرو با بیان این‌که بخشی از آب شهرستان سقز از سد چراغ ویس تأمین می‌شود، خاطرنشان کرد:

در فصل تابستان که آب سد شهید کاظمی کاهش می‌یابد کیفیت آب به نوبه خود کاهش می‌یافت که اکنون با وجود عدم افتتاح سد، بخشی از آب شهر سقز از سد چراغ ویس تأمین می‌شود.

معاون آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در ادامه گفت:

سهم کردستان از آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه تقریباً صفر است این در حالی است که بیش از ۱۷درصد آب ورودی  دریاچه ارومیه را کردستان تأمین می‌کند.

وی ساخت سدهای متعدد در آذربایجان‌غربی را علت وضع بد دریاچه ارومیه دانست و خاطرنشان کرد:

در چند سال گذشته ۶۲ سد بر روی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی ساخته و افتتاح شده است، اما سهم کردستان تنها سد چراغ ویس است که آن هم به طور کامل افتتاح نشده است.

سجادی یادآور شد:

درخواست داریم ۲۸ هزار هکتار از زمین‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه در استان کردستان با شیوه‌های نوین آبی شوند.

منبع

https://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/10/57711775.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/10/57711775-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع کشاورزیاخبار,اخبار صنایع کشاورزی,صنایع کشاورزی,کشاورزیتنها ۱۱ درصد زمین‌های کشاورزی کردستان آبی است اخبار صنایع کشاورزی به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت: تنها ۱۱ درصد زمین‌های کشاورزی استان کردستان آبی است که بسیار کمتر از میانگین ۴۰ درصدی کشوری است. «محسن بیگلری» در جریان بازدید از ایستگاه...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star