تخصیص ارز دولتی، قیمت موز را کاهش نداد

اخبار صنایع غذایی به نقل از “ایران اکونومیست” ،  «سیدرضا نورانی»  دو عامل فسادپذیری و عرضه و تقاضا را بر قیمت گذاری میوه و تره بار تاثیرگذار دانست و افزود:

با توجه به محدودیت ارزی در کشور، دولت باید قیمت تمام شده محصولاتی که با ارز دولتی وارد می شوند، کنترل کند.
وی اظهار داشت:

در مواردی که ارز دولتی تخصیص یافته، مشخص است که عده ای واردکننده این کالاها نبوده اند اما با هدف دریافت ارز دولتی کالا وارد کرده اند.
نورانی تصریح کرد:

لازم است اهلیت واردکنندگانی که با ارز دولتی کالا وارد می کنند، توسط یک تشکل یا نهاد تایید شود تا هرکسی وارد سیستم ارز دولتی و استفاده از بیت المال نشود.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی گفت:

روشن است که تاکنون این کنترل ها بر تخصیص ارز صورت نگرفته زیرا در فهرست منتشره از سوی بانک مرکزی، اسامی شرکت هایی دیده می شود که در حوزه تخصصی خود کالا وارد نکرده اند.

** موز از فهرست اولویت تخصیص ارز دولتی خارج شد
رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی همچنین  گفت:

موز اکنون در گروه سه کالایی قرار گرفته است؛ یعنی اینکه نه تنها در اولویت تخصیص ارز قرار ندارد، بلکه واردکنندگان باید ارز مورد نیاز آن را از محل ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی (بجز پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی رنگین) تامین کنند.
نورانی در عین حال اظهار داشت:

هرچند در سه ماهه نخست امسال ارز دولتی برای واردات موز تعلق گرفته اما قیمت ها برای مصرف کننده هیچ تغییری نکرده است.
وی قیمت موز را تابع عرضه و تقاضا عنوان کرد و افزود:

اگر در آینده قیمت تمام شده واردات موز برای واردکننده بالا باشد، واردات آن بی شک کاهش خواهد یافت.
نورانی پیشنهاد کرد که ارز مورد استفاده برای واردات موز باید بر مبنای نرخ توافقی باشد.
این فعال صنفی یکی دیگر از مشکلات بازار موز را اعمال تعرفه ۲۰ درصدی واردات آن دانست و گفت:

اکنون موز با دو نرخ تعرفه ۴ درصد به ازای صادرات سیب و تعرفه ۲۰ درصدی وارد کشور می شود که این تعرفه خود عاملی برای گران شدن موز است.
وی تاکید کرد:

اگر قرار باشد موز در سبد خانوار باشد، باید با تعرفه ۴ درصدی وارد کشور شود.
به دنبال اجرای سیاست یکسان سازی ارز از شامگاه بیستم فروردین، دلار به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای پوشش واردات کالا و خدمات در نظر گرفته شد؛ هفته گذشته دولت با تقسیم بندی کالاهای وارداتی به چهار گروه، مقرر کرد کالاهای اساسی و حیاتی نظیر مواد غذایی، نهاده های بخش کشاورزی، دارو و کاغذ از محل درآمدهای ارزی نفتی و کالاهای واسطه ای، قطعات و مواد اولیه واحدهای تولیدی از محل صادرات محصولات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی از سامانه نیما تامین شود.
در گروه سوم کالاهای غیرضرور قرار دارند که نیازی به واردات آنها نیست؛ ارز مورد نیاز آنها از محل ۲۰درصد باقیمانده درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی (بجز پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی زنگین) و از طریق بازار ثانویه و ارزش دار کردن اظهارنامه های صادراتی تامین خواهد شد؛ قرار است بزودی امکان معامله این اظهارنامه های صادراتی در بورس فراهم شود.
در گروه چهارم نیز کالاهای ممنوعه نظیر خودرو قرار دارند که فهرست آن شامل ۱۳۳۹ قلم کالا هفته گذشته انتشار یافت.

** حجم واردات به موز چقدر است؟
بر اساس آمار گمرک در ۲ ماه امسال بیش از ۸۷ هزار و ۲۰۸ تن موز سبز به ارزش ۸۵ میلیون و ۹۱۱ هزار و ۷۳۱ دلار وارد کشور شد؛ بخش قابل توجهی از این ارقام مربوط به ثبت سفارش هایی است که پیش از فروردین امسال انجام شده است.
تخصیص ارز دولتی به واردات موز در حالی انجام شده است که به گفته اسدالله کارگر رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی تهران، هر کیلوگرم موز به قیمت ۵۵۰۰ تا۷۵۰۰ تومان به دست مصرف کننده می رسد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/07/699355_396.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/07/699355_396-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع غذاییاخبار,اخبار صنایع غذایی,صنایع غذایی,موزتخصیص ارز دولتی، قیمت موز را کاهش نداد اخبار صنایع غذایی به نقل از 'ایران اکونومیست' ،  «سیدرضا نورانی»  دو عامل فسادپذیری و عرضه و تقاضا را بر قیمت گذاری میوه و تره بار تاثیرگذار دانست و افزود: با توجه به محدودیت ارزی در کشور، دولت باید قیمت تمام شده محصولاتی...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی