تبدیل گیلان به پایگاه‌ توریسم خوراک در ایران

تبدیل گیلان به پایگاه‌ توریسم خوراک در ایران

اخبار مواد غذایی به نقل از ایسنا:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان توسعه گردشگری خوراک را تلاشی هنرمندانه در مسیر توسعه اقتصادی و نیز اشاعه فرهنگ بومی محلی قلمداد کرد و گفت: گیلان می تواند از مهمترین پایگاه‌های توریسم خوراک در ایران باشد.

‌به گزارش ایسنا‌، رضا علیزاده با بیان اینکه گردشگری غذا امروز یکی از خلاقانه ترین راهکارهای جذب گردشگر در کنار دیگر جاذبه‌‌ها به شمار می‌ رود و خوردن خوراک بومی و محلی در واقع درگاهی برای شناختن فرهنگ و تاریخ مناطق مختلف محسوب می‌شود، به جایگاه تغذیه بومی مناطق در شناساندن و انتقال فرهنگ جامعه و کشور اشاره کرد.

وی بازگشت به طبیعت و اصالت فردی و اجتماعی در دنیای مدرن امروز را یک مهم قلمداد کرد و گفت: گردشگری خوراک در واقع تلاشی برای احیای فرهنگ نیاکان است.


بیشتر بدانید : برای کم شدن مضرات آلودگی هوا، شیر و لبنیات بیشتری مصرف کنید


 

این مسئول گیلان را از مهمترین پایگاه های توریسم خوراک ایران خواند و افزود: گیلان از دیرباز به تنوع و کسرت خوراک و چاشنی‌ها شهرت داشته و گواه این ادعا ثبت شهر رشت مرکز این استان در یونسکو بعنوان شهر خلاق خوراک است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در تشریح رویدادهای فرهنگی صورت گرفته در گیلان برای توسعه گردشگری خوراک، به برگزاری جشنواره‌های بومی محلی نقاط مختلف استان و پخت انواع نان، خوراک و چاشنی‌های محلی در قالب این مراسم اشاره کرد و گفت: تشویق خانواده‌ها به استفاده از غذاهای سنتی و محلی هدف از برگزاری جشنواره‌های غذا بوده و نقش مهمی در نشان دادن فرهنگ و سنن غذایی، خلاقیت در سفره آرایی و ابتکارهای آشپزی در مناطق مختلف دارد‌.

وی تصریح کرد: در کنار برپایی جشنواره‌ها می‌توان به برگزاری همایش‌های تخصصی در این زمینه نیز اشاره کرد، زیرا مدیران گردشگری در این نوع از برنامه ها می‌توانند از دستاوردهای علمی حاصل از پژوهش ها به عنوان چراغ راهی برای بهره‌گیری هر چه بیشتر از مزیت‌های گردشگری خوراک بهره گیرند و درآمدزایی پایدار را رقم زنند‌.

علیزاده بر فرهنگسازی در زمینه ترویج غذاهای سنتی و استفاده از آنها در رستوران‌ها تاکید کرد و گفت: غذا علاوه بر تامین نیازهای جسمی می‌توانند تاثیر مهمی بر روح و روان افراد داشته باشند؛ از این رو در ارزیابی کمی و کیفی رستوران‌های استان گیلان طبخ خوراک محلی در اولویت قرار دارد‌.

وی بر سرمایه‌گذاری روی «گردشگری غذا» نیز تاکید کرد و افزود: گیلان در این زمینه توفیقات زیادی دارد، زیرا گردشگرانی که این استان را به عنوان مقصد سفر خود انتتخاب می‌کنند به دلیل ظاهر زیبا، طعم متفاوت و مواد اولیه طبیعی نسبت به سفارش غذاهای محلی گیلان اقدام می‌‌کنند و علاوه بر لذت از سفر برای خود، رونق اقتصادی و اشتغال را برای استان به ارمغان می‌آورند‌.

این مسئول نظارت بر کیفیت خدمات ارائه شده در حوزه گردشگری خوراک را یک ضرورت قلمداد کرد و گفت: در جهت تحقق این ضرورت بازرسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به همراه بازرسانی از ادارات بازرگانی، بهداشت، اماکن و تعزیرات به صورت مستمر از تاسیسات پذیرایی استان بازدید می‌کنند‌.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در پایان خاطرنشان کرد: دست‌اندرکاران گردشگری کشورمان نیز برای افزایش شمار گردشگران ورودی و حفظ آنان که مهم‌ترین هدف صنعت گردشگری هر کشوری است، باید به مقوله حفظ اصالت خوراک‌های ملل توجه کرده و در این زمینه نظارت بیشتری بر عملکرد رستوران‌های عرضه‌کننده این نوع غذاها اعمال کنند تا از این طریق شاهد فعالیت هرچه بیشتر رستوران‌هایی با طعم واقعی و اصیل خوراک‌های ملل باشیم.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/08/57532436.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/08/57532436-150x150.jpgنویسندهاخبار مواد غذاییاخبار روز ایران,اخبار صنایع غذایی,اخبار صنایع کشاورزی,اخبار مواد غذایی,بازار مواد غذایی ایران,خبرگذاری صنایع کشاورزی و مواد غذایی,مواد غذاییتبدیل گیلان به پایگاه‌ توریسم خوراک در ایران اخبار مواد غذایی به نقل از ایسنا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان توسعه گردشگری خوراک را تلاشی هنرمندانه در مسیر توسعه اقتصادی و نیز اشاعه فرهنگ بومی محلی قلمداد کرد و گفت: گیلان می تواند از مهمترین پایگاه‌های توریسم خوراک...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی