بهره‌گیری از دانه گیاه کتان برای تولید مواد غذایی

بهره‌گیری از دانه گیاه کتان برای تولید مواد غذایی

اخبار صنایع غذایی به نقل از “ایران اکونومیست” ، محققان ایرانی موفق به سنتز نانوالیافی از موسیلاژ دانه گیاه کتان شدند که در صنایع تولید مواد غذایی فراسودمند مفید است.

با توجه به اینکه در تولید این نانوالیاف از ضایعات کارگاه روغن‌کشی نیز استفاده می‌شود، هزینه نهایی تولید این نانوالیاف نسبت به نمونه‌های مشابه به‌طور چشمگیری پایین‌تر برآورد شده است.

ماده استخراج‌شده از دانه گیاه کتان، موسوم به موسیلاژ دانه بزرک که به‌عنوان ماده اولیه دستگاه الکتروریسی مورد استفاده قرار می‌گیرد از گرانروی پایینی برخوردار بوده و برای تولید نانوالیاف قابل‌استفاده نیست به همین دلیل در این طرح از یک پلیمر سنتزی برای ترکیب با ماده اولیه و بهبود خواص آن استفاده شده است که وجود این پلیمر سنتزی سبب می‌شود نانوالیافی با ساختار یکنواخت الکتروریسی شوند.

از خواص قابل‌توجه این الیاف می‌توان به قطر بسیار کم، نسبت سطح به حجم بسیار بالا، نفوذپذیری و تخلخل زیاد اشاره کرد.

در این طرح پس از الکتروریسی نانوالیاف با درصدهای مختلف موسیلاژ دانه بزرک و پلی‌ونیل الکل، از آزمون‌های DSC، FTIR و TGA برای آنالیز کارایی نانوالیاف سنتز شده استفاده شده و میکروسکوپ الکترونی نیز برای بررسی ساختار و ابعاد آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

نتایج آزمون‌های انجام شده حاکی از آن است که ترکیب ۳ درصدی موسیلاژ دانه بزرگ و ۱۲ درصدی پلی‌ونیل الکل با نسبت ۴۰:۶۰، بهینه‌ترین خواص ممکن فیزیکی و حرارتی را داراست.

این تحقیقات حاصل تلاش سمیرا حداد دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی اصفهان و سید امیرحسین گلی عضو هیأت علمی این دانشگاه است.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/07/700427_752.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2018/07/700427_752-150x150.jpgنویسندهاخبار صنایع غذاییاخبار,اخبار صنایع غذایی,صنایع غذایی,مواد غذاییبهره‌گیری از دانه گیاه کتان برای تولید مواد غذایی اخبار صنایع غذایی به نقل از 'ایران اکونومیست' ، محققان ایرانی موفق به سنتز نانوالیافی از موسیلاژ دانه گیاه کتان شدند که در صنایع تولید مواد غذایی فراسودمند مفید است. با توجه به اینکه در تولید این نانوالیاف از ضایعات کارگاه روغن‌کشی...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی