ایران خواستار امضای توافقنامه تجاری آزاد با “اوراسیا” شد

 

صنایع کشاورزی و مواد غذایی

 

 

 

اخبار صنایع غذایی به نقل از فودنا:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امیدواریم با امضای موافقت نامه بازرگانی آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، حجم مبادلات بازرگانی با کشورهای عضو این اتحادیه را افزایش دهیم.

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران با فروشگاههای بزرگ زنجیره ای روسیه برای تحویل درازمدت میوه و صیفی جات مذاکره می کند و صادرات گسترده این محصولات را در دستور کار دارد.
————————————————————————————————————————
————————————————————————————————————————

 

وی در مصاحبه با خبرگزاری رامبلر روسیه گفت: ایران از محصولات کشاورزی به ویژه میوه و انواع صیفی جات بسیار غنی است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه نمایشگاه اقتصادی اکسپو-۲۰۱۷ در آستانه پایتخت قزاقستان، افزود: محصولات کشاورزی ایران به روسیه صادر می شود، اما حجم آن زیاد نیست.

 

وی افزود: امیدواریم موافقت نامه درازمدتی را با طرف های روسی برای تحویل این محصولات در حجم مورد نیاز امضا کنیم.

 

نعمت زاده یاداوری کرد: در ایران برخی میوه ها از جمله پرتغال، سیب و زردالو در تمام فصل های سال تولید و برداشت می شود.

 

وی همچنین گفت: امیدواریم با امضای موافقت نامه بازرگانی آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، حجم مبادلات بازرگانی با کشورهای عضو این اتحادیه را افزایش دهیم.

 

روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند که ۲/۲ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و ۳/۱ تریلیون دلار تولیدات صنعتی دارند و همچنین تجارت خارجی کشورهای عضو به خارج از اتحادیه بالغ بر ۸۷۷ میلیارد دلار یعنی برابر ۷/۳% صادرات و ۳/۲% واردات کل جهان است.

 

اتحادیه اقتصادی اوراسیا که با ایران برنامه همکاری های گسترده تجاری و اقتصادی را تنظیم کرده است، جمعیتی معادل ۱۸۰ میلیون نفر را در برمی‌گیرد. ویتنام از ماه مه ۲۰۱۵تفاهم نامه منطقه تجارت آزاد با این اتحادیه را امضا کرده است و چین، ترکیه، تونس، هند، نیوزیلند و مغولستان نیز خواهان ایجاد چنین منطقه آزاد مشترکی هستند.

 

ایران از اوایل سال ۱۳۹۵ به دنبال توقف صادرات محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه بر اثر تیرگی روابط، صادرات میوه به بازارهای روسیه را شروع کرد.
Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/05/1443000211590_76-th3.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/05/1443000211590_76-th3-150x150.jpgنویسندهاخبار روز ایراناخبار صنایع کشاورزیاخبار صنایع غذایی,اوراسیا,قرداد تجاری ایرانایران خواستار امضای توافقنامه تجاری آزاد با 'اوراسیا' شد         اخبار صنایع غذایی به نقل از فودنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امیدواریم با امضای موافقت نامه بازرگانی آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، حجم مبادلات بازرگانی با کشورهای عضو این اتحادیه را افزایش دهیم. محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی