افزایش عوارض مصرف فست‌فودها با سرخ شدن نشاسته در روغن

افزایش عوارض مصرف فست‌فودها با سرخ شدن نشاسته در روغن

اخبار مواد غذایی به نقل از ایسنا:

استاد گروه علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: یکی از مضرات فست فودها، ‌سرخ شدن نشاسته در روغن است، هر هیدروکربنی که در روغن سرخ شود، ایجاد پلی آکریل می‌کند که ماده‌ای بسیار سمی است.

«جواد حصاری» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سرخ کردن انواع فست‌فودها از روغن‌های اشباع استفاده می‌شود که بسیار چاق‌کننده هستند و فردی که به‌عنوان غذای اصلی از آن‌ها استفاده می‌کند به افزایش وزن و افزایش کلسترول مبتلا می‌شود که عوارض شدیدی در پی دارد.


بیشتر بدانید : تولید کنندگان ادویه جات و چاشنی ها در ایران


وی با اشاره به ارزش پائین غذایی مواد مورد مصرف در فست‌فود خاطرنشان کرد: در تهیه اکثر فست‌فودها از سوسیس، کالباس و یا سیب‌زمینی سرخ کرده استفاده می‌شود و علیرغم افزودن مواد معطر و ادویه‌جات که طعم و مزه‌ای متفاوت به آنها می‌دهد در واقع از نظر ارزش غذایی در مراحل پائین رده‌بندی مواد غذایی قرار دارند. اغلب گوشت‌های فرآوری شده(سوسیس، ‌کالباس و…) دارای پروانه بهداشتی هستند اما در فرمولاسیون این فرآورده‌های غذایی از موادی استفاده می‌شود که مضر هستند، رنگ‌دهنده‌ها، ‌ادویه‌جات، ‌روغن و… ترکیباتی هستند که باعث بروز عوارض شدیدی در بدن می‌شوند که به طور اختصار به آن‌ها اشاره می‌شود.

حصاری ادامه داد: هیچ‌کس نمی‌گوید که صددرصد این غذاها را کنار بگذارید ما می‌گوئیم هر از گاهی استفاده شود نه این‌که در هفته ۳ تا ۴ وعده مصرف کنیم. انسان‌ها دوست دارند که تنوع غذایی داشته باشند، اما باید به سمت غذاهای سالم برویم، به‌طور مثال پیتزایی باشد با حجم کم و در آن از میوه‌ها و سبزیجات استفاده شود و پیتزایی حجیم،‌ چرب با پنیر و سس فراوان را کنار بگذاریم.

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با اشاره به عوارض نیتریت مورد استفاده در سوسیس و کالباس یادآور شد: در برخی سوسیس و کالباس‌ها از نیتریت به‌عنوان رنگ‌دهنده استفاده می‌شود که این ماده باعث ایجاد سرطان سیستم گوارشی در بدن می‌شود که از یک حد، مصرف آن ممنوع است، از اکثر فرآورده‌های گوشتی(سوسیس، ‌کالباس و ‌همبرگر) که قیمت ارزانی دارند، نمی‌توان به‌عنوان جایگزین گوشت استفاده کرد.

حصاری خاطرنشان کرد: فست‌فودها در طولانی مدت باعث اضافه وزن، ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی، ابتلا به فشار خون، ابتلا به دیابت، چاقی مفرط، اختلالات کیسه صفرا، ابتلا به برخی سرطان‌ها نظیر سرطان پروستات، پانکراس، سینه، ریه، روده و… هم‌چنین افسردگی می‌شود.

استاد گروه علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: ما می‌توانیم به جای استفاده از این غذاهای چرب و پرادویه از فست‌فودهای سالم و سنتی مثل مخلوط میوه‌ها و سبزی‌ها، تخمه‌ها و تنقلات قدیمی، میوه‌های خشک شده(توت، آلو، پسته، انجیر، خرما و …) استفاده کنیم.

وی با اشاره به ادویه‌های استفاده شده در فست‌فودها افزود: ادویه‌های استفاده شده در این مواد غذایی باعث ایجاد حساسیت شدید در برخی افراد می‌شوند.

حصاری تصریح کرد: چربی و روغن‌هایی که در این مواد غذایی استفاده می‌شود، بسیار چاق‌کننده هستند، چاقی که با کمبود مواد مغذی طبیعی همراه هست، فست‌فودها را می‌خوریم تا سیر شویم. افراد جامعه باید به‌عنوان تنقل به این مواد نگاه کنند نه به‌عنوان یک ماده غذایی سالم.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/08/57534887.jpghttps://foodin247.com/wp-content/uploads/2017/08/57534887-150x150.jpgاخبار صنایع غذایی و کشاورزیاخبار مواد غذاییاخبار,اخبار روز ایران,اخبار صنایع غذایی,اخبار صنایع کشاورزی,اخبار مواد غذایی,بازار مواد غذایی ایران,خبرگذاری صنایع کشاورزی و مواد غذایی,مواد غذاییافزایش عوارض مصرف فست‌فودها با سرخ شدن نشاسته در روغن اخبار مواد غذایی به نقل از ایسنا: استاد گروه علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: یکی از مضرات فست فودها، ‌سرخ شدن نشاسته در روغن است، هر هیدروکربنی که در روغن سرخ شود، ایجاد پلی آکریل می‌کند که...اخبار صنایع کشاورزی و مواد غذایی